Author: НУЦК (Никола донев)

trio gentlemen za damata koncert
Project

Концерт „Трио Џентлмен“ – „За дамата“

„Трио Џентлмен“ е составено од тројца професионални оперски пејачи: Дејан Стоев – тенор, Кристијан Антовски – баритон и Јане Дунимагловски – тенот. По урнекот на светските поп-класични состави се трудат тој жанр на пеење за прв пат да го презентираат и на нашите простори. На нивниот репертоар освен класичните композиции се наоѓаат и најголемите светски...

crna dupka akter scena casil mihail nagradi
Напис

Извонреден успех на претставата „Црна дупка“ на Струмичкиот театар

На 58. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, претставата на струмичкиот театар, „Црна дупка“ од Горан Стефановски, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски, ги доби следните три награди: НАГРАДА ЗА УМЕТНИЧКО ОСТВАРУВАЊЕ НА ПРЕТСТАВА ВО ЦЕЛИНА, што е, всушност, награда за најдобра претстава на Фестивалот. НАГРАДА ЗА ГЛАВНА МАШКА УЛОГА за актерот Васил Михаил...

Classic International Festival 2024
Project

Classic International Festival 2024

Богата музичка програма во „Класика меѓународен фестивал“ Струмица со присуство на изведувачи од повеќе балкански земји

Историја на музиката
Project

Историја на музиката

Историја на музиката - концерт на уметниците Тоше Поп-Лазаров – пијано изведувач и Трајче Роглев – корепетитор

14. фестивал на староградски песни и серенади „ПОД КУЛИТЕ НА СТРУМИЦА“
Project

14. фестивал на староградски песни и серенади „ПОД КУЛИТЕ НА СТРУМИЦА“

НУЦК „Антон Панов“ – Струмица ви го претставува 14. фестивал на староградски песни и серенади „ПОД КУЛИТЕ НА СТРУМИЦА“. На настанот кој е закажан за 10 мај (петок) со почеток во 19:00 часот учество ќе земат неколку друштва и организации од Струмица и регионот: „Распеани струмичани“ „Распеани валандовчани“ „Распеани гевгеличани“ „Распеани радовишани“ „Орнаменти“ – Штип...

Јубилеен концерт „5 години меѓу Вас“
Project

Јубилеен концерт „5 години меѓу Вас“

Јубилеен концерт по повод 5 години постоење на „Фолклорна низа“ и „Фолклорни алки“ во НУЦК  „Антон Панов“. Концертот кој ќе се одржи на 25.04.2024 со почеток во 18:30 е насловен како „5 години меѓу Вас“ а како гости настанот ќе бидат ФА „Бучим“ од Радовиш, ФА „Љупчо Сантов“ од Оризари и гостите од соседна Бугарија,...

  • 1
  • 2
  • 6